„Високомъдрия разум на злите фарисеи да избягваме, научи ни във всички притчи Господ: и да не мъдруваме повече, отколкото подобава да се мъдрува, всички ни настави, бидейки Сам пример за това и образец, като даже до разпятие и смърт се самопринизи. Благодарейки Му, заедно с митаря да кажем: Ти, Който си пострадал за нас, и безстрастен си останал, Боже, от страстите ни избави и спаси нашите души.” Утреня, самогласна хвалитна стихира, глас 8 |
Неделя 4-та след Петдесетница. За вярата на стотника
Мат. 8:5–13
Великият и непристъпен Бог дошъл на земята в Христа Иисуса и станал близък и достъпен. Той посещавал домовете, ядял с хората, докосвал се до тях и те Го докосвали, докосвали одеждите Му и чрез това общение с видим Човек те получавали помощ от невидимия Бог.
"Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилвани"
Възлюбени братя и сестри, многообразни и велики са Божиите благодеяния, чрез които щедрата и богата милост на Бога Отца и на Христа е устройвала и продължава да устройва нашето спасение.
Неделя Трета след Петдесетница. Защо сме все недоволни
„Първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се придаде” (Мат. 6:33).
Слушатели християни, защо днес сред нас има много недоволни? А недоволни наистина има твърде много. Недоволството е станало едва ли не всеобщо заболяване.
Относно построяването на Третия Йерусалимски храм
„На тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят” (Мат. 16:18).
Колко властители са въставали против Църквата, колко тежки гонения е имало срещу нея, в какво незавидно положение се е намирала тя в цялото предшестващо време, когато вярата била в процес на първоначално разпространение и умовете на хората не били още утвърдени в нея.
Проповед за 2-ра Неделя след Петдесетница, на всички български светии. За почитането на светите мощи
Сегашният празник е посветен, братя и сестри, на всички български светии.
В моята проповед ще се спра на един специален въпрос във връзка със светиите: какво е значението на мощите на светиите за нас, християните?
За силата на покаянието
Батюшка Амвросий Оптински разказваше следния случай за силата на покаянието:
И тази година без Петров пост
В понеделник след Неделя на всички светии, както от древност е установила Христовата Църква, започва Петровият (или апостолският) пост. Това е пост, който Църквата е спазвала от древност. За него се споменава в Апостолските постановления: „След Петдесетница празнувайте една седмица, а след нея една седмица постете“.
Видинският митрополит Даниил е новият Български патриарх
Днес 30 юни 2024 г. бе избран новият предстоятел на Българската православна църква – Българска патриаршия: Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил.
Поучение в Неделя на всички светии
„Дойдете при Мене всички отрудени и обременени, и Аз ще ви успокоя” (Мат. 11:28).
Днес честваме паметта на всички светии, които са се подвизавали на земята с добрия подвиг на вярата и добродетелите и са се преселили на небесата за вечно упокоение и радост.
Църковно-народният събор и православната съборност
По време на смутовете и протестите, които неотдавна новата синодалната наредба, касаеща процедурата по избор на епархийски архиерей, предизвика сред вярващите, на дневен ред застана въпросът относно участието на миряните в църковното управление. Многократно ни беше заявявано, че практиката застъпена в наредбата – митрополит да бъде избиран от своите събратя митрополити, без участието на миряни и низш клир – било нарушение на принципа за съборност на Църквата, защото така не се бил чувал гласът на „Божия народ”.
Поучение в деня Петдесетница
Днешният празник е също тъй велик, както празниците Рождество Христово и Пасха. Защото в деня Рождество Христово се родил Христос Господ, на Пасха възкръснал, а в деня Петдесетница Бог Отец дал на Моисей скрижалите на заповедите за всички народи и с гръмовен глас говорил тъй, че го чули огромното множество иудеи. Тези заповеди са дадени и нам за изпълнение.
Първата среща зад гроба
Припомням си това, което някой ми бе разказвал, че зад гроба душата бива посрещана от всички, за които и на които тя се е молила през живота си. Колко утешително е това! Колко милостив е Господ към нашите души, че прави тъй, щото те тозчас след навлизането в още непознатата за тях страна, да бъдат посрещани от познати им души и духове!
Мисли относно Свещеническия конгрес, състоял се в София през декември 1949 г.
Бележка на Редакцията: Текстът на св. Серафим Софийски е писан в далечната 1949 година и за времето си е бил актуален с оглед на тогавашното състояние на Руската църква и значими събития в живота на Руската държава като Отечествената война. Оттогава обаче нещата са се променили и днес верността на Руската църква към догматите и каноните, за която говори архиеп. Серафим, е компрометирана. Няма да изброяваме защо, достатъчно е да споменем нейното продължаващо участие в Световния съвет на Църквите. И днес Руската държава пак води война, но тази война няма нищо общо с Отечествената война, в която милиони руснаци дадоха живота си в защита на своята Родина. |
Седма Неделя след Пасха. Отците на Първия Вселенски събор
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Когато някога Бог, Творецът на света, завършвайки творението Си, починал от Своите дела, така и сега Божият Син завършва Своето служение на земята. Той завърши това, за което и беше изпратен: изкуплението на падналата твар със Своята кръстна смърт, даруването на вечен живот на тази твар със Своето животворящо Възкресение и възвеждането на нас, Адамовите чеда, в небесните обители чрез Своето преславно Възнесение.
Слово за Възнесение Господне
„Търсете това, що е горе” (Кол. 3:1).
Отмина денят, когато ние празнувахме слизането на Сина Божий на земята. Настана денят, когато тържествено честваме Неговото Възнесение на небето. И тогава Църквата зовеше към нас: „Христос е на земята - възнесете се”. Не подобава ли днес тя да въззове към нас: „Христос е на небесата – възнесете се”. Търсете това, що е горе.